Frugal and Organic Week Two Tally

A cheap and healthy weekend lunch: Tuna and celery sticks, and a salad with chickpeas, leftover pasta and veggies

Sorry I haven’t been keeping up with my daily totals this week.  To be honest, I’m finding it difficult to keep track of how much everything costs and how much of it I use. Rather than trying to calculate the value of leftover food from the week before, I might just say to heck with it and present the weekly total as is.  Some weeks will be higher, then, and some lower.  On Saturday’s trip to Sunflower, for example, I bought a lot of weekly staples, so 90% of that $24 really should be in the coming week’s tally.

Anywho, here are the fascinating details:

Sunday, March 25 – Saturday, March 31

Sunday (Sprouts):  $34.30

Supplies for the week, including almond milk, romano cheese, yogurt, tea, two boxes of granola bars, organic ground beef, and tons of produce

Monday (King Soopers):  $5, Eating out at Chipotle, $14

Tuesday (Whole Foods): $5.41, Total including anniversary gift:  $11.83

Wednesday (Whole Foods):  $10.30

Thursday:  Where art thou, Thursday receipt?  According to my bank log I spent $15.22 at Vitamin Cottage, which included a $3 stain remover.  We’ll call it $12.22.

Friday:  Online banking says $15.70 at Whole Foods, though I can’t remember for the life of me what I bought!

Saturday (Sunflower):  $24.23

  • I bought a lot of stuff for the coming week, including corn tortillas, olive oil, trail mix for snacks for the week, garlic, organic chard, bananas, hummus mix, etc.

Adding all that up, we get $107.16, and $20 more if you count the anniversary gift and eating out. I had about $20 worth of food from the week before to use up, and then I bought a lot of stuff last week that I’m going to use for this week and…. ahh!  If we just call it even and say the leftovers used for the week are about the same as the stuff bought last week to use for this week, then the total of $107.16 equals $15.30 per day.  YIKES!  I admit that I wasn’t so serious about budgeting this week, and I bought a lot of packaged foods like granola bars and waffles.  My true but lame reason is it was so hot (80’s) and our sunny apartment was so muggy that I didn’t want to heat the place up cooking, hence packaged foods.  Oh well, it’s only week 2!  Better luck next time.